Ścieżka sensoryczna to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale również stymulacja zmysłów, która odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. Bogate faktury i temperatura przedmiotów pobudzają receptory dotykowe. Dziecko przemierzając tor sensoryczny doświadcza bogactwa odczuć: twarde – miękkie, gładkie – chropowate, mokre – suche, przyjemne – nieprzyjemne itd.
Nie mając w domu wielu misek zdecydowałam się na zrobienie ścieżki sensorycznej na płytkach, co umożliwia łatwe przechowywanie i ciągłe powiększanie kolekcji. Efekt mokrego można uzyskać spryskując wodą wybraną płytkę. Mój Żbik był zaskoczony gdy stanął na najprzyjemniejszej w dotyku płytce, którą znał z poprzednich „spacerów” i poczuł, że jest chłodna i mokra.
MATERIAŁY
płyta HDF
klej typu epoksydowy dwuskładnikowy
nóż techniczny
papier ścierny
materiały, z których chcemy zrobić ścieżkę sensoryczną np. kamienie, sznurek, kredki, patyki, kawałki gumy czy tektury, tkaniny, kora, kawa, kasztany, żołędzie itp.
PRZYGOTOWANIE
Czas: ok 2 h
Płytę HDF tniemy nożem technicznym (lub innym narzędziem, którym dysponujemy) na kwadratowe kawałki o wymiarach ok. 25 x 25 cm.
Papierem ściernym wygładzamy krawędzie każdej płytki.
Do płytek przyklejamy wybrane sensoryczne materiały.
ZALETY
Płytki łatwo przechowywać.
Ścieżka sensoryczna jest gotowa do zabawy w każdej chwili.
Ciekawa zabawa poznawcza dla malucha.
Stymulacja zmysłów.
Rozwój motoryki dużej.
Rozwija równowagę i koordynację ruchową.
Pomaga korygować wady stóp.
Dziecko uczy się nazywać i klasyfikować swoje doznania.
WADY
Ze względu na rodzaj użytych materiałów, obecność osoby dorosłej jest zalecana w czasie zabawy dzieci poniżej trzeciego roku życia.
OCENA

Kryterium oceny jest zainteresowanie
i zaangażowanie w zabawę mojego syna.